oben links oben rechts
left border
Strona Główna ˇ KontaktLuty 28 2021 04:23:43
Nawigacja
Strona Główna
Dziennik elektroniczny
Szukaj
Historia Szkoły
Historia Wyszyny
Samorząd Szkolny
Sukcesy uczniów
Nauczyciele
Obsługa
Rada Rodziców
Innowacje
Rozkład dzwonków
Dyżur nauczycielski do dyspozycji rodzica
Biblioteka
Świetlica
Programy profilaktyczne
Plan lekcji na rok szkolny 2017/2018
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Zajęcia dodatkowe
Wydarzenia sportowe
Spotkania z muzyką
Wyszyńska Dziesiątka
Projekt - "Dzieciństwo bez próchnicy"
Program edukacyjny „Zdrowe - nietrudne”
Projekt - Szkoła Kreatywnych Umysłów
"Klucz do efektywnego nauczania - ja i mój uczeń pracujemy aktywnie" - program edukacyjny
Projekt - "Z językiem polskim za pan brat"
Projekt - "Dobre maniery"
Projekt unijny - "Akademia Równych Szans".
Projekt matematyczny "Jak polubić matematykę"
Reforma Edukacji - Dobra Szkoła
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 2
Najnowszy Użytkownik: ewa
BIP
Image and video hosting by TinyPic
Szkoła Kreatywnych Umysłów
Akademia Równych Szans
Historia Szkoły

Historia Szkoły Podstawowej w Wyszynie

LATA DO 1945 r.

Najstarsza historia naszej szkoły spisana jest przez panią Krystynę Hipsz. Dane do stworzenia tej historii zostały zebrane na podstawie opowiadań miejscowych mieszkańców i nauczycieli, którzy pracowali w tym rejonie w czasie przed 1939 rokiem. Budynek Szkoły Podstawowej w Wyszynie został wybudowany przed 1939 rokiem. Przed II wojną światową szkoła była II stopnia, uczyło w niej czterech nauczycieli. Podczas okupacji w budynku szkoły mieściła się Niemiecka Szkoła Powszechna, w której naukę pobierały dzieci osiedlonych w okolicy Niemców.

LATA 1945 - 1965
Dnia 1 maja 1945 roku Inspektorat Szkolny w Turku uruchomił Szkołę Podstawową w Wyszynie. Pierwszym nauczycielem tej szkoły była pani Krystyna Hipsz - przedwojenna nauczycielka z Okręgu Szkolnego Lwowskiego. Po ogłoszeniu spisu i przeprowadzeniu selekcji uczniów według posiadanych wiadomości i wieku, skompletowała cztery klasy, w których naukę pobierało 206 uczniów. Każda z klas miała tylko po 2 godziny lekcyjne dziennie, ze względu na brak kadry nauczycielskiej. Rok szkolny zakończył się 14 lipca 1945 r. Tak szkoła w Wyszynie zakończyła pierwszy rok szkolny w wolnej, odrodzonej Polsce. W nowym roku szkolnym, szkoła zyskała jeszcze jednego nauczyciela - w osobie pana Jana Ordyczyńskiego Praca ze względu na brak podręczników i pomocy naukowych była bardzo uciążliwa. Grono nauczycielskie w liczbie dwóch osób starało się wszelkimi siłami, wytężoną i systematyczną pracą, likwidować skutki wojny. Na prośbę młodzieży kierownictwo szkoły zorganizowało Kurs Średni Oświaty Dorosłych, gdzie pobierało naukę 24 kandydatów. W 1946 roku do Grona Nauczycielskiego dołączyła pani Maria Msuk. W 1947 r. Kuratorium Szkolne Okręgu Poznańskiego przydzieliło z Funduszu Referatu Odbudowy 220 tys. zł. na wykończenie zniszczonego budynku, aby uruchomić pracę. Pwstał komitet w składzie: Ćwiek Antoni - przewodniczący, Szewczyński Adam - skarbnik, Ordyczyński Jan - sekretarz oraz członkowie: Ukraiński Kazimierz, Bocian Jan. Prace polegały na wmurowaniu i oszkleniu 13 okien o podwójnych skrzydłach, podbito sufity w trzech klasach i zakupiono materiał na podłogę korytarza. Dla podniesienia stanu zdrowotnego najbiedniejszych dzieci zorganizowano dożywianie. Gotowaniem i wydawaniem posiłków zajmowało się szkolne koło PCK. Akcję tę uruchomił i udzielał subwencji Wydział Aprowizacji przy Inspektoracie Szkolnym w Turku. W latach 1949-1950 na terenie szkoły zaczęły powstawać organizacje szkolone: ZHP, Szkolne Koło Odbudowy Warszawy, ZMP oraz powstała biblioteka szkolna. Kadra nauczycielska liczyła 5 osób. Zdobywano pomoce szkolne w formie mapy Polski, liczydła, pomoce do biologii, chemii, fizyki i geografii oraz meble niezbędne w szkole - np: ławki, tablice. Zaczęto organizować uroczystości i akademie szkolne. W miarę upływu czasu trwa odbudowa i remont poszczególnych izb lekcyjnych. W 1952 r. urządzono boisko szkolne. Przybywa kadry nauczycielskiej o pełnych kwalifikacjach. Prężnie działają organizacje szkolne oraz powstają nowe - tj. SKS i SKO. W 1963r. pobudowano magazyn opałowy, przerobiono i odmalowano klatkę schodową, a ściany zewnętrzne pokryto kolorowym tynkiem - nadając szkole estetyczny wygląd. Bardzo dobrze układa się współpraca między Komitetem Rodzicielskim a Gronem Pedagogicznym. W 1964 r. Komitet Rodzicielski za własne pieniądze zakupuje dla szkoły pierwszy telewizor "Szafir".

LATA 1966 - 1985
Następne lata to dalsze remonty i ulepszanie budynku szkolnego. W 1966 r. Komitet Rodzicielski przystąpił do gromadzenia funduszy na wybudowanie ogrodzenia placu szkolnego gdyż dotychczasowy płot z desek był w stanie ruiny. Jednocześnie w szkole zostaje zorganizowana Szkoła Przysposobienia Rolniczego w której zajęcia prowadzą nauczyciele ze szkoły podstawowej oraz nauczyciel zawodu - Dachman Helena. W związku z tym została wygospodarowana izba lekcyjna co pozwoliło na prowadzenie zajęć jednocześnie w siedmiu izbach. W 1969 r. zostaje powołany przez Komitet Rodzicielski - Społeczny Komitet Budowy CO w szkole, która zostaje ukończona w 1971 r. Natomiast w 1973 r. zostaje założona i doprowadzona woda do budynku szkolnego. W 1976 r. założono podest z betonu przed szkołą, a w 1978 r. zostaje zorganizowane przedszkole w pomieszczeniach po byłej Gromadzkiej Radzie Narodowej w Wyszynie. Dużo trudu przy organizowaniu przedszkola poświęcił Gminny dyr. mgr Tadeusz Drzewiecki przy współpracy z miejscową dyrekcją szkoły. Wiele również pomogła Dyrekcja KWB Odkrywki Władysławów, udostępniając swoich pracowników do przeprowadzenia remontu. W 1984 r. zostaje przeprowadzony romont kapitalny szkoły- wymiana stolarki, wybudowanie trzech izb lekcyjnych, sanitariatów i piwnicy na opał.

LATA 1986 - 2005
W 1987 r. szkoła zostaje wyposażona w nowe meble, dzięki czemu udało się zorganizować trzy pracownie przedmiotowe: języka polskiego, biologii i matematyki oraz rozbudować pracownię nauczania początkowego. W 1995 r. rozpoczęto zbieranie funduszy na budowę sali gimnastycznej, której nie było w szkole, a w 1996 r. zostaje rozpoczęta budowa sali gimnastycznej. W 1998 r. rozpoczął się remont kapitalny, podczas którego zajęcia szkolne odbywały się w różnych budynkach w Wyszynie: w salce katechetycznej, sklepie GS, Klubie Wiejskim - młodsze klasy, a starsze były dowożone do szkoły w Kunach. Podczas tego remontu położono nowe tynki, wymieniono pierwszy strop łączący parter z piętrem, zmieniono wykładziny podłogowe na piętrze, wyremontowano toalety oraz zostało wymienione centralne ogrzewanie z tradycyjnego na gazowe. 23 luty 2001 - odbyła się uroczystość ukończenia i oddania do użytku sali gimnastycznej oraz pomieszczeń na kuchnię i stołówkę.

KIEROWNICY I DYREKTORZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WYSZYNIE

przed 1939 r. - kierownik Tadeusz Parada (zginął w obozie koncentracyjnym w Gusen)
1945 r. - 1948 r. - kierownik pani Krystyna Hipsz
01.09.1948 r. - 1.01.1950 r. - kierownik pani Krystyna Moos
1950 r. - 1957 r. - kierownik pan Jan Ordyczyński
01.09.1957 r. - 1964 r. - kierownik pan Piotr Wieczorek 01.09.1964 r. - 31.08.1965 - obowiązki kierownika pełni pani Krystyna Wieczorek
01.09.1965 r. - 1986 r. - kierownik pan Jan Derucki
01.09.1986 r. -31.08.1997 r. - dyrektor pani Ilona Niewiada
01.09.1997 - 08.02.1998 r. - obowiązki dyrektora pełni pani Bożena Miling
09.02.1998 r.- 31.08.2007 r. dyrektor pani Barbara Jesiołowska
01.09.2007 r. - dyrektor pani Joanna Sosińska

Opracowała: Joanna Sosińska

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

administrator
11/12/2011 15:28
dzień dobry

Godło
Nauczyciel z klasą
Image and video hosting by TinyPic
Radosna Szkoła
Image and video hosting by TinyPic
Klub Puchatka
Image and video hosting by TinyPic
Lepsza Szkoła
right border
unten links unten rechts


247169 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion   |   Theme by Moded By: UCTXs Themes

Based on greeny by: Design by Matonor

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl