Szkoła Podstawowa w Wyszynie uczestniczy w projekcie „Szkoły kreatywnych umysłów”.
Projekt „Szkoły kreatywnych umysłów” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Partnerzy realizujący projekt „Szkoły kreatywnych umysłów”:
Grupa Edukacyjna S.A. – Lider
Stowarzyszenie Nowe Oblicze Edukacji – Partner
Szkoła Podstawowa w Wyszynie w ramach uczestnictwa w projekcie „Szkoły kreatywnych umysłów” będzie pilotażowo wdrażała w klasie pierwszej innowacyjny program nauczania dla edukacji wczesnoszkolnej. Innowacyjność programu polega na projektowaniu zajęć realizowanych z wykorzystaniem TIK oraz na jego interdyscyplinarności, rozumianej jako spójne ujęcie treści z edukacji matematycznej, przyrodniczej, technicznej, komputerowej i elementów przedsiębiorczości.
Dodatkowo wdrażane będą dwa programy zajęć pozalekcyjnych zwiększających szanse edukacyjne uczniów zdolnych oraz mających trudności w nauce.
Ww. programy są zgodne z podstawą programową, a ich nowatorstwo polega na implikowaniu praktycznych założeń teorii wielorakich inteligencji Howarda Gardnera (z uwzględnieniem m.in. określenia profili inteligencji i indywidualnych stylów uczenia się uczniów) i TRIZ - Pedagogiki (w zakresie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rozwiązywania problemów, rozwoju kompetencji matematycznych, przyrodniczych i technicznych). TRIZ, jak dotychczas, jest mało znana w polskiej szkole.
Opracowane programy eksponują metody aktywizujące, jak np. metoda projektów (integrująca wielość aktywnych metod pracy uczniów), doświadczenia, eksperymenty i mapy myśli.
48 zrekrutowanych szkół podstawowych (po 3 z każdego województwa Polski) przez 2 lata szkolne 2013/14 i 2014/2015 będzie pilotażowo wdrażało (upowszechniało) opracowane programy.
W każdej szkole w 1. roku szkolnym upowszechniania uczestniczyć będzie 1 oddział kl. I, a w drugim – kl. II (w ramach kontynuacji) i nowy oddział kl. I. Program nauczania wdrażany będzie na zajęciach obowiązkowych. Zajęcia pozalekcyjne zwiększające szanse edukacyjne uczniów zdolnych (typ 1) oraz uczniów mających trudności w nauce (typ 2) realizowane będą na podstawie autorskich scenariuszy nauczycieli (po 120 godz. na oddział w danym roku szkolnym do podziału wg potrzeb uczniów przez nauczycieli) w oparciu o wypracowane w projekcie 2 programy.
Co roku Partnerzy organizować będą KONKURS jako formę rozwijania kompetencji przedsiębiorczych uczniów (w I roku dla kl. I, w II – dla kl. I i II oddzielnie), gdzie nagrodami jest sfinansowanie dla 3 najlepszych klas na danym poziomie kilkudniowych wyjazdów edukacyjnych (dla rodzica i ucznia bez kosztów)
W ramach projektu szkoły zostaną wyposażone w specjalnie dobrane środki dydaktyczne i sprzęt IT. Pozwolą one na stworzenie w szkołach pracowni sanlukańskich. Nazwa pracowni nawiązuje do włoskiej Accademia di San Luca, w której – po raz pierwszy na świecie – w XVI w. zastosowano metodę projektu. Potrzeba stosowania jej w procesie edukacyjnym wynika m.in. z wyzwań XXI wieku jakie niesie za sobą rozwój cywilizacyjny, gospodarczy, co zmusza do kształtowania od najmłodszych lat postaw-umiejętności inicjatywności, przedsiębiorczości i odpowiedzialności za swoją pracę. Specjalnie dobrany sprzęt IT i pomoce dydaktyczne pozwolą uczniom „doświadczać, eksperymentować” zgodnie z założeniami projektu.
Więcej informacji o projekcie na: www.kreatywneumysly.pl.
W roku szkolnym 2015/2016 realizowane są zajęcia pozalekcyjne rozwijające uzdolnienia uczniów w klasie IIb - 2 godziny tygodniowo oraz w klasie III - zajęcia pozalekcyjne w zakresie przezwyciężania trudności w uczeniu się - 1 godzina tygodniowo.
KLASA I
Zajęcia pozalekcyjne rozwijające uzdolnienia uczniów - SKU 1
Jesień
Jesteśmy konstruktorami
Zwierzęta egzotyczne
Zajęcia pozalekcyjne z zakresu przezwyciężania trudności w uczeniu się uczniów - SKU 2
Analiza i synteza wyrazów
Układ słoneczny - teatrzyk "Trzy świnki"
Polska - symbole narodowe
Gry planszowe
KLASA II
Zajęcia pozalekcyjne rozwijające uzdolnienia uczniów - SKU 1
ZABAWY Z GEOPLANEM
SZKIELET CZŁOWIEKA
CO TO JEST MAGNES? DO CZEGO ON SŁUŻY?
MALI ELEKTRYCY
GDZIE LEŻY POLSKA?
SŁOMKI KONSTRUKCYJNE
W ŚWIECIE PŁAZÓW
Badamy różne smaki
Badanie właściwości tkanin
I grupa
II grupa
III grupa
IV grupa
Gra planszowa – grzybki
Gra planszowa – leśne wędrówki
Gra planszowa - szachy
Gra planszowa – warcaby
Gra planszowa – zegarowe lotto
Gra statki
Ilustracja wiersza
Improwizacja muzyczna
Jesień – kolory liści
Liczba pojedyńcza i mnoga
Łamigłówki matematyczne
Mini projekt zoo – ciekawostki o zwierzętach
Mini projekt zoo – czytanie ogłoszeń
Mini projekt zoo – obliczenia matematyczne
Mini projekt zoo – nasze zoo
Na bezludnej wyspie
Wyprawa na bezludną wyspę
Obseracje różnych substancji
Podsumowanie mini projektu – Karnawał

Urządzamy urodziny
Zabawa Bank
|